Strona głównaDane kontaktowe
  Strona głównaAkustyka pomieszczeńMaskowanie dźwięków
Wprowadzenie
Specyfika różnych pomieszczeń biurowych
Komfort akustyczny
Maskowanie dźwięków
Sieć akustyczna LogiSon™
Usługi dostosowane
do potrzeb

Gwarancja
odpowiedzialności

Lista wybranych Klientów
Prezentacja systemu LogiSon
Partnerzy
Do pobrania
 

Maskowanie dźwięków

    Zapewnia prywatność rozmów
    Redukuje wpływ hałasu
    Ułatwia koncentrację
    Zwiększa wydajność pracy
    Obniża koszty budowy
    Ułatwia zagospodarowanie przestrzeni pracy
    Przyspiesza zwrot nakładów inwestycyjny


MASKOWANIE DŹWIĘKÓW, NADAWANIE KOMUNIKATÓW I MUZYKI

Maskowanie dźwięków zwiększa wydajność pracy, koncentrację i poczucie prywatności rozmów poprzez tworzenie przyjemnego tła dźwiękowego, dzięki czemu niepożądane dźwięki i rozmowy trudniej jest zauważyć, a często ich usłyszenie lub zrozumienie staje się wręcz niemożliwe.

Maskowanie stosuje się w pomieszczeniach zamkniętych, a także w otwartych przestrzeniach budynków, tworząc wokół każdego pracownika kojącą atmosferę akustyczna, chroniącą przed atakiem hałasu.

Maskowanie dźwięków może również obniżyć koszty budowy: dzięki niemu ściany zewnętrzne oraz działowe mogą mieć lżejszą konstrukcję. Nie jest również konieczne instalowanie ekranów dźwiękoizolacyjnych ponad ścianami działowymi, umożliwiając znacznie łatwiejsze rozprowadzanie wentylacji.

Maskowanie jako element całościowego projektu obniża koszty eksploatacji oraz przyczynia się do większej swobody w zagospodarowywaniu przestrzeni (nie trzeba już wykonywać skomplikowanych prac budowlanych, aby przekształcić pomieszczenia zamknięte w otwartą przestrzeń, czy na odwrót).

Przy pełnym wykorzystaniu, system maskowania dźwięków może również równolegle służyć do nadawania komunikatów i muzyki.


MASKOWANIE DŹWIĘKÓW - ZJAWISKO NATURALNE

Na plaży, łatwo jest odprężyć się, odpoczywać, czytać, pogrążyć w myślach lub rozmowie i nie przeszkadzają nam wówczas rozmowy prowadzone przez inne osoby. Z kolei na spacerze w lesie, trudno jest zrozumieć dokładnie, osoby rozmawiające w oddali.

Zjawiska te można wyjaśnić za pomocą fizycznej zasady maskowania dźwięków: morskie fale wpływające na plażę czy szeleszczące liście na wietrze w lesie, tworzą naturalne, losowe spektrum dźwięku, które maskuje zrozumiały przekaz głosowy i sprawia, że rozmowy stają się niezrozumiałe.


DLACZEGO DODAWANIE DŹWIĘKÓW POPRAWIA KOMFORT AKUSTYCZNY

Zapewne niektórzy zastanawiają się, dlaczego realny komfort akustyczny, a w ślad za tym koncentracja, skupienie i prywatność rozmów uzyskuje się dodając określone i odpowiednio ukształtowane pasmo dźwięków.

Generowane dźwięki mają charakter neutralny, co oznacza, że nie zawierają informacji rejestrowanych przez mózg człowieka, więc służą jedynie w celu maskowania innych dźwięków (hałasu), które zawierają całe mnóstwo niepożądanych, rozpraszających nas informacji.

Przykład maskowania w życiu codziennym:
Oglądając w nocy telewizję, w pokoju bez włączonego oświetlenia nasze oczy bardzo szybko męczą się, ponieważ kontrast obrazu jest bardzo duży. Po włączeniu tylko delikatnego oświetlenia natychmiast czujemy różnicę, komfort oglądania jest znacznie większy, a to co zrobiliśmy to nic innego jak dodanie światła i zmniejszenie kontrastu. To jeśli chodzi o skupienie i koncentrację.

Kolejny przykład ilustruje zmniejszenie zrozumiałości mowy dla otoczenia, czyli prywatność rozmów:
Słuchając radia (rozmowy) podczas jazdy samochodem autostradą, po zatrzymaniu się na przykład na stacji benzynowej zauważamy nagle, że radio jest za głośne, hałasuje więc go przyciszamy. Gdy ponownie jedziemy, pęd powietrza i szum toczących się opon stwarza rodzaj maskowania, poziom głośności radia nie zmienił się, a przekaz staje się niezrozumiały. Wykorzystując to zjawisko w biurze, możemy mówić na tym samym poziomie głośności, lecz gdy dodamy precyzyjnie ukształtowane 'tło dźwiękowe' nasz przekaz będzie słyszalny i zrozumiały tylko w ograniczonej odległości, dzięki czemu nie będzie zakłócał pracy innym.

Nasza prezentacja omawia szerzej ten temat, przedstawia naukowe podstawy i w przystępny sposób wyjaśnia jak uzyskać i na czym polega realny komfort akustyczny.

ACOUSTIC SOLUTION © 2005 Wszystkie prawa zastrzeżone
eProjekt.pl - Projektowanie stron internetowych